Tipy na výlet v lete


Virtuálna mapa Kysúc

 

Adrenalínové atrakcie

Sunparadise Veľká Rača - aj v letnom období Vám lyžiarske stredisko ponúka množstvo atrakcií pre deti aj dospelých. K hlavným atrakciám patrí bobová horská dráha s dĺžkou 1300 m, ďalej lanový park s dĺžkou 276 m, lezecká stena, rôzne trampolíny, štvorkolky...

Výlety

Veľká Rača - najvyšší vrch Kysúc s nadmorskou výškou 1 236 m leží na hraniciach s Poľskom. Na jeho vrchole sa nachádza národná prírodná rezervácia so zachovanými zvyškami lesných spoločenstiev bučín a smrečín pôvodnej skladby lesného porastu Kysuckých Beskýd na rozlohe 313 ha. Pod vrcholom, rozpadom lavíc pieskovcov vznikli otvory tzv. jaskyne. Patria medzi pseudokrasové (nepravé krasové) javy. Známe sú pod názvom Skalné diery a nachádzajú sa v blízkosti značkovanej zelenej turistickej trasy. Na vrchol Veľkej Rače vedie z Dedovky náučný chodník, ktorý má šesť informačných panelov.


Historická lesná úzkokoľajná železnica - je významnou technickou pamiatkou, ktorá kedysi spájala Kysuce s Oravou. Úvraťový systém sa používal na prekonanie veľkého prevýšenia na krátkom úseku pomocou striedania tlačenia a ťahania lokomotívou. V roku 1991 bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku SR. Zachovaná úvraťová železnica je časťou bývalej Kysucko-oravskej železnice, prechádza cez areál Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke.

Terchová - socha Juraja Jánošíka a Jánošíkove diery


Rajecká Lesná - Slovenský betlehem - vyrezal ho majster Jozef Pekara, ktorý začal na tomto diele pracovať v roku 1980. Nádherná expozícia nezobrazuje iba Kristovo narodenie v meste Betlehem a jeho život, ale aj dejiny slovenského národa. Scéna Božieho narodenia sa nachádza uprostred diela a je začlenená do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú zastúpené všetky slovenské regióny svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami. Hrady Devín, Bratislava, Trenčín, Orava, katedrály v Nitre, Trnave, Spišskej Kapitule, Košiciach a ďalšie. V pozadí sa týči Kriváň, jeden z tatranských štítov, ktorý je symbolom slovenskej krajiny.
Celé dielo je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Spolu je tu rozmiestnených cca 300 postáv, z ktorých sa polovica pohybuje.

Turzovka - Pútnické miesto Živčáková je pravidelným cieľom veriacich z celého Slovenska a okolitých štátov.

 

 

 

 

 

.